Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 30 708 6064
Széchenyi logo
Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 30 708 6064

Közös, integrált, valós idejű hidrológiai előrejelző rendszer kialakítása az Ipoly vízgyűjtőjére

Hirdetőtábla Ipoly01

A projekt megvalósításával a szélsőséges vízjárású Ipolyra és vízgyűjtőjére egy operatív, Magyarország és Szlovákia árvízi védekezésében és vízgazdálkodásában érintett szervezeteinek folyamatos és jövőbeli együttműködésén alapuló rendszer valósult meg.  Ez a fejlesztés a valós időben képes a csapadékok és az árvízi helyzetek nagy pontosságú térbeli és időbeli előrejelzésére a teljes vízgyűjtőn, a vízgyűjtőre vonatkozó hidrológiai és egy az Ipolyra vonatkozó hidrodinamikai modell működtetésével, adatcsere kapcsolatok kialakításával - minderre egy gyors riasztási rendszer épül az összes érintett fél tájékoztatása érdekében. A projekt eredményeként a vízgyűjtő egészén válik hatékonyabbá az árvízi védekezés, és csökkenteni lehet az árvízi események kedvezőtlen emberi, gazdasági és környezeti kockázatait.

A létrejött együttműködés a folyó szabályozás és a vízgazdálkodás más területein végzett közös munkát is eredményesebbé teheti. Az erősen változó vízjárású Ipoly esetében a project mindkét országban egyszerre járul hozzá az árvízi kockázatok csökkentéséhez.

A tervezett közös előrejelző rendszert megvalósító projekt alapvetően nyolc, logikailag összefüggő tevékenységcsoportból áll.

1. Az - Ipoly felmérése - azaz az Ipoly folyó és völgye szlovákiai szakaszának mederfelmérése, légifelvételezése és DTM előállítása. Ennek elkészítése elengedhetetlen a teljes vízgyűjtő egységes feldolgozásához, a létrehozandó rendszer kialakításához.

2. A - Közös adatkezelés- a tervezett rendszer egyik kulcseleme. Ennek keretében jelölik ki és harmonizálják a partnerek a szükséges adatok körét, időléptékét, minősítésük egységesített elvét és eszközét, továbbá az adatforgalom protokolljait.

3. A - Hidrológiai modellező rendszer kialakítása, üzembeállítása – a tervezett rendszer középponti eleme. A rendszer a vízgyűjtőn lezajló hidrológiai folyamatokat nagyfelbontású rács-adatokra bontva képes modellezni, figyelembe veszi a lefolyás alakulásának minden lényeges tényezőjét, a kölcsönhatásokat leíró összefüggéseket fizikai alapokon értelmezi, automatikus üzemmódban órás időléptékben képes üzemelni, de szcenárió-elemzésekre iss használható.

4. A - Hidrodinamikai modell üzembeállítása – az Ipoly folyóra alkalmazott hidrodinamikai modell beszerzése, üzembeállítása. Tapasztalati és elméleti tény, hogy a folyóhálózat síkvidéki szakaszain az árhullámok esetén hidrodinamika modellt kell alkalmazni, amelynek a bemenő adatait az előbbi hidrológiai előrejelző modell adja.

5. A - Riasztás és tájékoztatás – egy fél-automatikus üzemelésű számítógépi riasztó rendszer, valamint egy folyamatosan frissülő internetes tájékoztatási honlap. A partnerek kidolgozzák az országonként eltérő elvárásokat is figyelembe vevő tájékoztatási és riasztási protokollok alrendszerét

6. A – Management – tevékenység keretében a projekt szokásos szakmai, pénzügyi, adminisztratív és operatív koordinációt fogja megvalósítani.

7. A – PR – rendszeresen és eseményorientáltan fogja tájékoztatni az érdeklődő szakmai köröket és érintett szereplőket

A projektben Igazgatóságunk vezető partnerként vesz részt, a határon túli partner a területileg illetékes a szlovák vízügyi igazgatóság (SVP š.p. OZ Banská Bystrica), valamint hazai projekt partner az Országos Vízügyi Főigazgatóság. A projekt fő tevékenységeit a partnerek megosztották egymás között. Az Ipoly folyóra vonatkozó hidraulikai modell kialakítását és a felmérést az SVP š.p. OZ Banská Bystrica végzi, míg az adatbázis menedzsment, a hidrológiai előrejelző és riasztó rendszer megvalósítása a KDV-VIZIG vezetésével folyik. Az OVF a projektharmonizációs és a nyilvánossággal összefüggő feladatokat lát el.

A projekt teljes költségvetése 556 ezer Euró, ebből a KDVVIZIG szerepvállalása hozzávetőlegesen 232 ezer euróra tehető.