Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 30 708 6064
Széchenyi logo
Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 30 708 6064

Bemutatás

A KDVVIZIG működési területének bemutatása

A vízkárelhárítás területhasználat szempontjából a károsan sok, illetve a károsan kevés víz elleni hatékony és szervezett küzdelem. Ezen belül az árvízvédekezés a károsan sok víz elleni védekezés céljára kialakított műszaki létesítmények, ezek szervezett fenntartásának és fejlesztésének, valamint az árvízvédelmi műveken végzett konkrét védekezési tevékenység összefoglaló elnevezése.

A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság működési területe kiterjed Pest vármegye 90%-ra, Nógrád vármegye teljes területére és Bács-Kiskun-, Heves-, valamint Jász-Nagykun-Szolnok vármegye egy-egy kisebb részére is.

Az Igazgatóság 8383 km2 nagyságú működési területéből 1034,9 km2 árvizektől veszélyeztetett. Szakembereink 3 folyó; a Duna, az Ipoly és a Zagyva védművein látják el az árvízvédekezési feladatokat. Működési területünket a Duna 147,6 km, az Ipoly 143 km és a Zagyva 40,4 km szakasza érinti. A Duna mellett 9 db, az Ipoly mellett 5 db, a Zagyva mellett 4 db árvízi öblözet található, melyeken 14 db – az Igazgatóság kezelésében levő - árvízvédelmi szakasz található, amely 36 db gátőrjárásra tagolódik.

Ennek a 14 árvízvédelmi szakasznak a védművei biztosítják az árvízi öblözetek mentesített árterének a védelmét. Kezelésünkben 251,872 km I. rendű és 43,7 km II. rendű védvonal található. Ezeknek a fele kizárólagos állami tulajdonú.

Igazgatóságunkra jellemző, hogy működési területén Magyarország lakosságának közel harmada (~ 3 154 ezer fő) él, aminek következtében a bevédendő területek általában nemzetgazdasági szempontból is kiemelten fontosak, magas gazdasági értékük miatt.

Területünkön jelenleg két elsőrendű védművel védett város, Budapest és Szentendre védekezik önállóan.