Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 30 708 6064
Széchenyi logo
Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 30 708 6064

Üröm-Csókavár gáztisztító massza veszélyes hulladékkal szennyezett karsztos bányaüregének mentesítése

Kedvezményezett megnevezése: Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság

Projekt címe: „Üröm-Csókavár gáztisztító massza veszélyes hulladékkal szennyezett karsztos bányaüregének mentesítése” c. projekt

Projekt azonosítószáma: CCI1006/HU/16/C/PE/001

Támogatási összeg: bruttó 5.661.623.387,91 Ft

Támogatás intenzitása: EU Kohéziós Alap 85% + állami önrész 15%

A projekt kezdő időpontja: 2007. 02.

A projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2010. 09. 28.

Nincs többé veszélyben a budai karszt

2010 nyarára befejeződött a környezetre káros gáztisztító massza kitermelése az Üröm-Csókavári mészkőbányából- így az évtizedek alatt a bányaüregben felhalmozott gázgyári hulladék nem veszélyezteti többé a budai karsztot.

Összesen 56.127,64 tonnányi veszélyes anyagot termeltek ki, és szállítottak el a területről, amelyet teljesen megtisztítottak a szakemberek Magyarország egyik legnagyobb – az Európai Unió Kohéziós Alapja által támogatott – környezeti kármentesítési projektjének keretében.

85%-ban európai uniós forrásból

Az Európai Bizottság 2006-ban fogadta el Magyarország Üröm-Csókavár mészkőbányában lerakott gáztisztító massza kármentesítésére vonatkozó támogatási kérelmét, és a hazai kármentesítési programok közül egyedüliként részesítette a Kohéziós Alapból támogatásában. A kármentesítés mintegy hatmilliárd forintnyi költségének finanszírozója 85 százalékban az EU Kohéziós Alapja, a fennmaradó rész terheli a magyar államkasszát.

2008 nyarán kezdődhetett meg a csókavári kőbányát évtizedeken keresztül szennyező gáztisztító massza kitermelése és elszállítása a településről. A projekt hatása a környék lakossága mellett összességében több mint egymillió embert érint, mivel a bánya megtisztítása az Észak-Budai Karszt vízgyűjtő területének megóvását célozta.

Régi adósságot sikerült törleszteni

A Gáztisztító Művek a gázgyártás során keletkezett veszélyes gáztisztító masszát 1967 és 1976 között a csókavári mészkőbányában helyezte el – az akkori törvények szerint nem szabályellenesen.

A mészkőbánya Budapesttől északra, Üröm község határában, a nyílt karszton található. A ma már veszélyes hulladéknak számító gáztisztító masszán keresztül áramló csapadékvíz néhány évvel ezelőtt a karsztmederbe jutva jelzésszerűen már meg is jelent a védett barlangokban. A kitermeléssel sikerült megakadályozni, hogy az anyag elszennyezze az egész Észak-Budai Karszt vízgyűjtő területet, ahol a híres budai langyos gyógyforrások is fakadnak.

A munkát közbeszerzéssel elnyert GT-2008 Konzorcium elvégezte a feladatot. A munkán közösen dolgozó két szakértő cég, a GEOHIDROTERV Kft. és a TERSZOL Kft. kitermelte és biztonságosan elszállította a gázmasszát Ürömről, majd megtisztította a területet.

Kotrógéppel, toronydaruval

A projekt során a rendkívül nagy mennyiségű gáztisztító masszát kotrógéppel – a bányaüreg mélyebb pontjairól toronydaruval – ki kellett termelni, mérlegelni, aztán egy e célra épített kiszállító úton, biztonságos járművekkel elszállítani a településről. A folyamat vége a hasznosítás, ami a Borsodi Érc-, Ásvány- és Hulladék Hasznosító Műben történt. 2010. szeptember 27-ével az utolsó kiszállított mennyiség hasznosítása is megtörtént – ezzel teljessé vált a bánya kármentesítése.

Sokak – köztük a kedvezményezett, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság – munkájának eredményeként tehát a bányát sikerült megszabadítani a nagy mennyiségű gáztisztító masszától. Megtisztult a bányafal, visszaállt a lerakás előtti, 1967-et megelőző állapot. Üröm végre visszakapta a csókavári kőbányát.

Barlang, tanösvény – a természet birodalma

Lassan visszaáll a területen a természet rendje, a karsztos területeket kedvelő állat- és növényfajok visszahódíthatják birodalmukat, és tanösvényen lesznek tanulmányozhatók. A kármentesítést követően a bányaüreg látogatható lesz – a szükséges óvintézkedések mellett.

A gázmassza eltűnte után újra feltárulnak a bányafalba zárt barlangok, a látogatókat pedig a helyszínre kihelyezett táblák tájékoztatják a legfontosabb tudnivalókról.