Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 30 708 6064
Széchenyi logo
Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 30 708 6064

Mátraverebélyi-tározó egyesített műtárgyának rekonstrukciója

matraverebelykep

 

alt

Az Észak-Magyarországi Operatív Program keretén belül valósult meg a Mátraverebélyi-tározó rekonstrukciója. A közel 46 millió forint értékű beruházás lehetővé teszi a tározó védképességének megőrzését, a csapadék és belvíz okozta károk csökkentését, ezzel közvetve az életkörülmények, a település környezet biztonságának javítását.

A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság kezelésében lévő tározó rekonstrukciója kiemelt jelentőséggel bír a térség árvízvédelmének szempontjából.

A Mátraverebélyi-tározó üzemelése a nagytérség vízelvezetésének, a Zagyva menti területek vízgazdálkodásának, környezeti állapotának meghatározó tényezője, a tározó biztonságos üzemeltetése az Igazgatóság eredményes vízkár-elhárítási tevékenységének alapfeltétele. A tározó részét képezi annak a komplex árvízvédelmi rendszernek, amit az 1970-es években alakított ki a vízügyi igazgatóság.

A Zagyván megépített három tározó - Tarján-pataki (Kisterenyei), a Maconkai és a Mátraverebélyi tározók - összehangolt üzemeltetése lehetővé teszi a folyón kialakuló nagyvizek irányított levezetését. Ezáltal elkerülhető az alvízi medrek és az árvízvédelmi töltések túlzott mértékű bővítése.

A tározók építése óta eltelt évtizedek bebizonyították, hogy a tározókra nagy szükség van. A Mátraverebélyi-tározó megépülte után, az 1976-77-es zagyvai árhullámok idején többször is üzembe lépett. Később, az 1980-as, 90-es években a szárazabb időszak következtében kevesebb alkalommal emelkedett meg benne a víz, de ekkor is szükség volt rá pl. 1989-ben, 1998-ban vagy az 1999. évi medárdi esőzések következtében. Az új évezredben ismét csapadékosabb, szélsőségesebb időjárás következett, melynek során többször is üzembe lépett. Talán eddigi legnagyobb terhelését 2010-ben kapta.

A tározón az eltelt 35 év során meghibásodások jelentkeztek, ezért 2011. márciusában állapotfelmérést végeztünk, ekkor kiderült, hogy a műtárgy haladéktalan, komplex felújításra szorul, ezek a felújítási munkák történtek meg a projekt keretén belül.

A tározó nem csak a közvetlen és közvetett környezetükben levő 13 település és az ott élő több mint 45000 lakos biztonságát hivatottak biztosítani. A három tározó segítségével a Zagyva-folyón az Igazgatóság területéről kilépő szentlőrinckátai szelvényben is mérsékelni lehet a nagyvíz mennyiségét. Ezáltal, árvízi védekezés esetén, segítséget jelent a Zagyva-folyó alsó szakaszát üzemeltető Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóságnak is.